sobota, 11 czerwca 2011

Pięć ziarenek grochu {H.Ch.Andersen}
Pięć ziarn grochu leżało w jednym strąku. Wszystkie były zielone, więc zdawało im się, że cały świat powinien być zielony. To bardzo naturalne.

Strączek rósł, ziarna także; mieściły się w nim, jak mogły, ustawiwszy się w jednym szeregu.

Słońce świeciło i ogrzewało strączek, deszcz go obmywał. Stawał się też coraz większy i błyszczący, jasny w dzień, ciemny w nocy, jak wypada. Ziarna też stawały się z każdym dniem większe, poważniejsze i coraz bardziej zamyślone, bo nie miały nic innego do roboty.

— Czyż tu wiecznie siedzieć będziemy? — zapytało jedno nakoniec. — Stwardniejemy od takiego ciągłego siedzenia. Tak dłużej być nie może!

Upływały jednak tygodnie, a nic się nie zmieniło, tylko ziarnka pożółkły i strączek był żółty. — Cały świat będzie żółty — rzekło jedno i było to bardzo trafne spostrzeżenie.

Nagle uczuły jakieś gwałtowne wstrząśnienie: oderwano strączek od łodyżki, przez chwilę ręka ludzka ściskała go w zamkniętej dłoni, potem w towarzystwie wielu innych strączków znalazł się w ciemnej kieszeni.

— Zaraz nam otworzą — powiedziały ziarnka, — i zgadły.

— Teraz zobaczymy, które z nas najdalej poleci w świat — odezwało się ziarnko najmniejsze. — Teraz się to okaże!

— Co się stać ma, to się stanie — rzekło drugie. — Bóg nad nami.

Trr! — strączek się otworzył i wszystkie pięć ziarnek ujrzały światło dzienne.

Leżały w ręku chłopca, który im się przypatrywał, a następnie oznajmił, że będą doskonałe do jego pukawki.

To mówiąc, wsypał je wszystkie od razu i wystrzelił.

— Lecę w świat! Doścignij mię, jeżeli możesz! — zawołało jedno ziarnko.

— Ja do słońca dolecę! To jest także strączek i właśnie taki, jakiego pragnąłem dla siebie.

— My spać pójdziemy — szepnęły dwa inne i potoczyły się na ziemię.

— Ja niewiele potrzebuję — rzekło piąte i wzleciawszy w powietrze, upadło w szparę deski pod oknem poddasza, gdzie było trochę ziemi i mchu zielonego, który otulił gościa.

Więc leżało znowu w niewoli.

— Złe przemija — szepnęło.

W izdebce pod dachem mieszkała uboga kobieta, która zarabiała jako najemnica, więc wychodziła codzieńnie od rana, paliła ludziom w piecach, myła i sprzątała, gdyż była pracowitą i silną. W pokoiku zostawała jednak jej córeczka, dziecko wątłe i słabowite, a od roku tak słabe, że prawie nie podnosiło się z łóżka.

— Pójdzie za siostrą — smutnie powtarzała matka, która niedawno jeszcze miała dwoje dzieci, lecz Bóg jedno jej zabrał, może dlatego, aby ulżyć jej w ciężkiej pracy.

Chora dziewczynka sama w ubogiej izdebce przez cały dzień leżała, gdyż nie miała siły się podnieść. A matka musiała pracować.

Wiosenny ranek zaświtał na świecie wesoły i słoneczny, złociste promienie zajrzały na poddasze przez maleńkie szybki, jakby chciały zobaczyć, czy ludzie śpią jeszcze. Biedna kobieta właśnie wychodziła z domu.

— Mamo — rzekła dziewczynka — patrzno, co to do nas zagląda w okno takie jasne i zielone? Tam, przez najniższą szybę! O, wiatr niem porusza!

Były to małe, zielone listeczki, które wyrosły z ziarnka grochu, ukrytego pod mchem w szparze deski.

— Skąd ono się tu wzięło? — mówiła kobieta. — Będziesz miała teraz za oknem ogródek, który cię rozweseli nieraz i zabawi.

I przysunęła łóżko dziecka do okienka, aby lepiej widziało młodą, zieloną roślinkę, ciekawie zaglądającą przez szybę.

Potem wyszła na dzień cały.

Wieczorem dziewczynka wesoło ją witała.

— Wiesz, mamo — rzekła — pewno wyzdrowieję wkrótce. Słońce tak ślicznie dzisiaj tu świeciło, tak nas ogrzewało troskliwie. Groszek mi w oczach wypuszcza listeczki, rozwija się i rośnie i ja tak samo czuję w sobie nowe siły i chyba niedługo już wstanę.

— Dałby Bóg — rzekła matka, ale temu nie wierzyła. Wetknęła jednak patyczek za deskę, aby młoda roślinka, która tak wesołe nasuwała myśli jej choremu dziecku, miała się o co oprzeć. Potem przywiązała cienkie sznureczki do ramy okienka, by miała po czem piąć swoją łodyżkę ta dobra pocieszycielka samotnicy.

Groszek rósł szybko, dziewczynka codziennie opowiadała matce o jego piękności, o nowych listkach.

— Doprawdy, zakwitnie! — zawołała pewnego ranka ucieszona kobieta, która już sama zaczynała wierzyć, że jej dziecko odzyska zdrowie.

Widziała, że od chwili, gdy groszek zajrzał przez małe okienko, chora ożywiła się ogromnie, a od kilku dni sama siadała na łóżku, ażeby lepiej widzieć maleńki ogródek z jednego ziarnka grochu!

W kilka dni później była niedziela, — pogoda. Dziewczynka wstała z łóżka i usiadła przy otwartem oknie na krzesełku, w ciepłych promieniach słońca, a jasne jej oczy z radością i pieszczotą patrzały na białe, śliczne kwiatki grochu.

Nakoniec wstała z krzesła, oparła się o ramę okna i całowała kwiaty i listeczki ukochanej rośliny. Była wtedy bardzo szczęśliwą.

— Bóg ją tu dla nas posiał — rzekła matka. — Chciał nam dać poznać, że o nas pamięta. I uśmiechnęła się także do kwiatka.

A co się siało z innymi groszkami?

Jeden upadł na dach i gołąb go połknął; jeden upadł na ścieżkę i został zdeptany, potem kury go zjadły; jeden potoczył się w krzaki, ciepło mu tam było pod suchymi liśćmi i wilgotno, więc namokł i wypuścił kiełek, żeby rosnąć, — tymczasem śnieg spadł i zmarniał biedaczek od chłodu. Ostatni wpadł do wody, napił się jej bardzo wiele i był niezmiernie dumny ze swojej wielkości, aż w końcu pękł.

Żadne ziarnko się nie zmarnowało, gdyż nic się nie marnuje na tym świecie, każde przyniosło komuś choć mały pożytek, lecz groszek na poddaszu był zwiastunem szczęścia.
[zdjęcie autorstwa Rachel Carter jest z flickr creative commons, tekst bajki z wikiźródła]

10 komentarzy:

 1. Bajka ponadczasowa. Bajki Andersena pamiętam z dzieciństwa, później czytałam swoim chłopcom. Może zimową porą sięgnę po nie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I do tego kubek gorącej herbaty lub kakao... :) Uwielbiam klasyczne bajki, bardzo to mnie zawsze relaksuje. Nowocześniejsze bajki, dla dzieci i nie tylko, są często nieco przesłodzone, a tymczasem klasyka zawiera tak dużo mądrości. Oczywiście niektóre średniowieczne "morały" są dziś przestarzałe, a nawet wydają się bzdurne. Ale mimo tego wiele bajek nigdy nie straciło aktualności :) Mam nadzieję że kiedyś też będę moim dzieciom czytać "Calineczkę" albo "Brzydkie kaczątko"

  Widzę że masz nowe zdjecie :D Bardzo sympatycznie wyglądasz, i jak zdrowo i wesoło :) Ja nawet bez ochrony prywatności bym nie dodawała zdjęcia, ciężka choroba jest niestety widoczna na twarzy :/ Nie chcę nikogo przerażać... Przynajmniej przed chorobą wyglądałam jak mój blogowy obrazek :o)

  OdpowiedzUsuń
 3. jaka piękna historia, przypomnialas mi dobre czasy dziecinstwa.
  PS: piekny blog, jestem zachwycona koncepcja:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za komplement :D Nie do wiary że Twojego bloga jeszcze nie odkryłam, już wrzucam do listy blogów które obserwuję. Ale widać jak bardzo blogowanie w Polsce eksploduje, i jak liczba innowacyjnych blogów wzrasta w prędkości błyskawicy :D Im więcej tym lepiej :D Jedyną złą stroną jest ta tak wielka ilość, że się traci możliwość naprawdę poznania i/lub odwiedzania wszystkich :/

  OdpowiedzUsuń
 5. I didn't know this fairy tale yet. It has a very sweet narrative perspective. I hope it will mean for you too a "zwiastunem szczęścia". Bon weekend!

  OdpowiedzUsuń
 6. Yes, I even had a dream once where the entire world was drowning and dying in some cataclysm, and I survived because I stood on a large island made out of broccoli and cauliflower and carrots :D I was laughing really hard about that dream when I woke up, but often I do feel like the plants would save my day all the time. Behold the superpowers of broccoli :o)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kasiu opowiedziałaś nam bajkę i chciałaś nas uśpić ? Gdzie jesteś, jak się czujesz ? co u Ciebie? pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję za wizytę, jestem gdzieś tam, ale nadal mam gorączkę, a do tego komputer ma poważne problemy :/ Ledwo co mogę 1-2 strony otworzyć w internecie, wszystko trwa wieki zanim się ruszy, w ogóle koniec świata itp :/ :o) Będę sama reperować i majsterkować, ale do tego najpierw mi gorączka musi przejść. Wiem jak, co i gdzie, ale nie jak ledwo się na nogach trzymam, i mi się cały świat przed oczami kręci.

  Najfajniejsze jest to że nawet mam 2-3 wpisy które czekają, masę zdjęć itd, a tu nic się nie rusza, nic nie mogę otworzyć, zdjęć nie da się przekazać do bloga i tym podobne żarciki :/ Nawet otworzyć czytnik RSS nie mogę, o odwiedzaniu blogów albo komentowaniu nawet marzyć nie ma. Na Twitterze już od tygodni nie byłam, bo mi komputer po prostu nie daje otworzyć, i zamarza w czasie ładowania :/ Nawet chciałam wszystko porzucić, i kupić nowy komputer, ale na to też trza trochę zdrowia i pracującego umysłu, nie mówiąc o dziurze w budżecie domowym...

  Czyli ogólnie wszystko bardzo wesoło, ale w każdym razie się nie poddaję :o)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czekamy z niecierpliwością na Ciebie i na nowe wpisy. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia i udanej próby reperacji komputera. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję za wizytę :) Proszę o przysłanie paru cudów :o) Już sama nie wiem jak wyzdrowieć, zbyt wiele jest zepsute, choć może to tylko ogólna depresja z powodu całkowitego osłabienia...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wizytę :) Bardzo lubię czytać komentarze, choć wiem że niewiele jest do dyskutowania, bo nadal za rzadko piszę.
Z powodu nadmiaru reklam jestem zmuszona moderować wszystkie komentarze, czyli pojawiają się dopiero po zatwierdzeniu.

I am happy about each real comment, but not about scammers. Please mind that 99% of all spam comments are removed by Blogger automatically, rest gets deleted by the admin of this blog.

------------------
Polski alfabet dla angielskich klawiatur :)
ą ć ę ł ń ó ś ź ż Ą Ć Ę Ł Ń Ó Ś Ź Ż

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...